You are here

Home

Sportsmen / Women




Athletics

    1. Donald "Doll Bam" Pierre
    2. Dr. Dunstan "Campoon" Campbell
    3. Leon Decoteau
    4. Lyndon Decoteau
    5. Bobby Benjamin
    6. Kenneth "Smallies" Noel
    7. Verlyn Duncan
    8. Nathalie Vincent
    9. Garvin Bowen
    10. Timothy Britton
    11. Judith Ann Samuel
    12. Sharon "Checksay" Charles
    13. Albert Joseph, Coach, Speed Zone
    14. Jimmy Mathlin, Coach, Speed Zone
    15. Kirani James, 400.m specialist
    16. Helen Douglas
    17. Dorothy Wilson (RIP)
    18. Gerald “Barba” Wilson
    19. Joel Redhead
    20. Janelle Redhead

Up

Football

    1. Alexis “Bull”Sullivan, National Goal keeper
    2. Carlos "Pecos" Lewis
    3. Hugh "Mehawk" Commissiong
    4. Dyer Marquez, BEM
    5. Michael "Marshie" Church
    6. Carlyle "CJ" Williams
    7. Marlon Glean, Soccer Coach
    8. Carlos "Busy" Thomas
    9. Worrel "Zambas" Lee, Ball Wizard
    10. Calvin "Fellaman" Franklyn RIP
    11. Anthony "Buxo" Knight RIP
    12. Carlson "Lake" Frank
    13. Carlyle "Soup" Redhead
    14. Emon " Cheey" Benjamin
    15. Alfred "doh laugh" Phillip
    16. Lauristan "Stano" Glean
    17. Nathaniel "Suku & Ligaroo" Julien
    18. Michael "Woods" Wilson
    19. Ambrose Crowe
    20. Roy Marquez
    21. Beginner
    22. Avlin Rose
    23. George Glean
    24. Cuthbert "Chuff" Peters
    25. Walston " Figs" Romain
    26. Dexter George
    27. Cuthbert "Scalies" Phillip
    28. Hazarie Lorainey
    29. Alvin "See zoor" Campbell
    30. Valman Bedeau, FIFA Referee
    31. Randy Campbell

Up

Teams in the Parish

    1. St. John's Sports Club, Grand Roy United
    2. Ball Wizards, Benefica, Uprising

Up

Basket Ball

    1. Fitzgerald "Naka" Joseph
    2. Terry "I shark" George
    3. Dave Marquez
    4. Vigil "scout" Harris
    5. Mario "doc" Walker
    6. Henry "couva" Frederick
    7. Wilkie "mice" Richards
    8. Alvin Frazer
    9. Donald Welsh (ref)
    10. Lincoln Walker (ref)
    11. Leon Decoteau (ref)
    12. Gloria Mitchell (scorer)
    13. Nydanu Joseph
    14. Gary James
    15. Llydon Lewis
    16. Kester George
    17. Nigel Nimrod
    18. Greig St. John
    19. Garvin Hopkin
    20. Carlton Frederick, Basket Ball Administration

Up

Netball

    1. Margaret Dowe, National Player
    2. Maria Mitchell, National player
    3. Carol Ann Peters, National Player
    4. Ancil Langaigne, National Player
    5. Debbie Britton ,National Player
    6. Michelle Peters, National Player
    7. Candida Knight, National Player

Up

Cricket

    1. Victor Joseph, National & Combine Islands Player
    2. Hensley Nedd, National & Combine Islands Player

Up

Multi Discipline

    1. Michelle Bedeau, Netball, Cricket, Volley Ball & Basket Ball (National)

Up

Body Building

    1. Joseph "More E" Tavaniere, BEM, Mr. OECS
    2. Roystan Noel

Up

Martial Arts

    1. Cecil Suralie(Started Karate In Grenada)
    2. Michael "Mya" Sutherland
    3. MASTER Gregory Da Breo
    4. Celestine "Preshie" Oliver
    5. David "Magic" Lewis
    6. Carlton "Daka" Frederick
    7. C.W.M. Simpson (T&ampT Shotokan Karate)
    8. Lancelot Simpson
    9. Prince Na Na
    10. Ishmael "Broko" Joseph
    11. Fitzgerald "Naka" Joseph
    12. Norma Jeremiah
    13. Paulita Joseph
    14. Ryan Lewis

Up

Gymnastics

    1. Roland Medford
    2. Alister Medford

Up

Table Tennis

    1. Wayne "Waggy T" Redhead
    2. Michael "Curry" Duncan
    3. Erwin Roden
    4. Carlyle Glean Jr.
    5. Evrol John
    6. Albert Jones
    8. Stevie Duncan
    9. Lyndon "Southie" Samuel
    10. Rose Dinnah
    11. Alister "Ounce" Antoine
    12. Cressie Romney
    13. Kelly "Took" Munroe
    14. Kevin "Fish" Harris
    15. Curtis "Patat" Ashton
    16. Anthony George
    17. Coach Laurie "Pumpie" Edwards
    18. David "Red cow, Fishing" Peters, RIP
    19. Paul George, RIP
    20. Cassandra Small, RIP
    21. Jerome Thomas, RIP

Up

Swimming

    1. Neville "Prego" Grant
    2. Alison "Timmy" Joseph
    3. Jadine Ferguson
    4. Rodney Rose

Up